Jak pić więcej wody? 7 porad, dzięki którym łatwo wyrobisz ten nawyk

Woda jest niezbędna niemal w każdym obszarze naszego życia. Podobnie jest z ludzkim organizmem – odpowiednie nawodnienie to podstawa większości procesów, które w nim zachodzą. Jeśli chcesz prowadzić zdrowy tryb życia, zacznij od regularnego picia wody! Dla osób, które nie czują pragnienia, nie lubią smaku wody lub po prostu zapominają o piciu, mamy kilka wskazówek. Znacznie ułatwią one wyrobienie sobie tego nawyku.

1.     Zaczynaj dzień od szklanki wody

Sięgnięcie po szklankę wody zaraz po obudzeniu z początku pewnie będzie trudne, ale z czasem stanie się to naturalnym odruchem rano. Poranna porcja orzeźwienia pomoże Twojemu organizmowi się „obudzić”, pobudzając szereg procesów, w tym metabolizm, do pracy.

2.     Jedz posiłki na bazie wody

Nawadnianie się to nie tylko picie czystej wody z butelki czy z kranu. Ciecz stanowi również podstawę wielu produktów spożywczych czy całych posiłków. Dlatego,[Go1]  jeśli nie potrafisz jeszcze wypijać 2 litrów czystej wody dziennie, spróbuj dostarczać jej sobie w inny sposób. Np. włącz do diety więcej dań na bazie wody. Mogą to być zupy, koktajle, galaretki bez cukru, a nawet zwykła herbata czy napar ziołowy. Sięgnij też po owoce i warzywa bogate w wodę – np. ogórki, arbuzy itp.

3.     Pobierz tematyczną aplikację / dziennik żywieniowy

Jest ich naprawdę mnóstwo – wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada. Ich skuteczność polega zwykle na tym, że regularnie wysyłają na telefon przypomnienia o piciu wody. Zazwyczaj możesz też zaznaczać każdą wypitą szklankę w tabeli – podobno jest to bardzo satysfakcjonujące, a także dodaje jeszcze więcej motywacji!

4.     Zawsze miej wodę przy sobie

Wszędzie, gdzie pójdziesz, zabieraj ze sobą zapas wody. Do tego celu najlepiej sprawdzą się bidony wielorazowe – są najbardziej ekonomicznym i przyjaznym środowisku rozwiązaniem. Upewnij się, że Twoja butelka czy karafka zawsze stoi w widocznym miejscu! Z czasem zaczniesz sięgać po nie nawet odruchowo.

5.     Kranówka Ci nie smakuje? Filtruj ją i łącz z dodatkami

W Polsce woda kranowa w większości ujęć jest całkowicie zdatna do picia i wcale nie wymaga w tym celu uprzedniego przegotowania. Jednak do jej dezynfekcji wykorzystywany jest chlor, który może nadawać kranówce wyczuwalnego, nieprzyjemnego zapachu i posmaku. Aby się go pozbyć przefiltruj wodę w specjalnym dzbanku lub butelce z wkładem węglowym, np. Dafi lub Brita. Do napoju możesz też wrzucić ulubione dodatki. Najpopularniejsze z nich to liście mięty, plastry cytryny lub inne (najlepiej lekko rozgniecione) owoce: truskawki, maliny, kawałki arbuza itp.

6.     Do każdej filiżanki kawy pij dodatkową szklankę wody

Jeśli lubisz kawę i ten napój „wchodzi Ci” łatwiej, do każdej filiżanki dostawiaj sobie szklankę wody. Nie idź po kolejną kawę, dopóki szklanka również nie będzie pusta. W ten sposób na pewno nie zapomnisz o uzupełnianiu płynów.

7.     Wybierz piękny bidon lub butelkę filtrującą

To świetny pomysł dla wszystkich wzrokowców i estetów, którzy lubią otaczać się ładnymi rzeczami. Designerski dzbanek czy butelka filtrująca z pewnością bardziej będą zachęcać, by po nie sięgnąć. W wielu sytuacjach te produkty staną się nie tylko akcesoriami ułatwiającym nawadnianie, ale również częścią stylizacji czy wystroju wnętrza!

Więcej wpisów